ODZYSKIWANIE DANYCH

ponad 17 lat doświadczenia

Tu gdzie kończą się Twoje możliwości...

... zaczynają się nasze kompetencje

talerze dysku HDD elektronika dysku SSD półprzezroczysty dysk twardy HDD

Jak postępować w przypadku sformatowania dysku?

Podobnie jak w przypadku usuniętych danych, odzyskiwanie danych ze sformatowanego dysku realizowane jest przy użyciu odpowiedniego oprogramowania typu data recovery. Możesz samodzielnie spróbować odzyskać dane. W tego typu przypadkach należy również przestrzegać podobnych zasad tzn.:

  • nie wolno pod żadnym pozorem wgrywać żadnych nowych danych na sformatowany dysk, gdyż te bezpowrotnie niszczyły będą dane, które chcielibyśmy odzyskać.
  • nie wolno nam zapisywać odzyskiwanych danych na dysk, z którego są odzyskiwane.

Również w tym przypadku skuteczność i forma w jakiej dane będą mogły być odzyskane zależą od sytemu plików, którym sformatowany został nośnik. Duże znaczenie ma też sposób przeprowadzenia procesu formatowania i typ urządzenia, w którym zostało ono przeprowadzone. W większości współczesnych systemów operacyjnych pełny format zeruje cały dysk, co skutecznie uniemożliwia odzyskanie danych, nawet w specjalistycznych laboratoriach typu data recovery. Pełny format wykonują niektóre modele aparatów fotograficznych i kamer video, co skutecznie uniemożliwia odzyskanie pamiątkowych zdjęć i filmów.